Lakota bilgeligi | Lakota wisdom

Yerli ruhu! Lakota yerlilerinden bilgelik..

“Herşey bir karaktere sahip herşeyde bilgi var. Dünya bir kütüphane ve onun kitapları taşlar,  yapraklar,  çimler,  kuşlar,  hayvanlar, bizim gibi bu dünyanın güzel havasını,  fırtınasini; cemali ve celali paylaşan varlıklar.

Doğanın öğrencisi ne yaparsa onu yaptık. Güzelliği gördük. Fırtınada,  rüzgarda,  dondurucu soğukta ya da karda isyan etmedik. Öyle yapmak bir insanı anlamsızlaştirir.
Her ne gelirse gelsin biz kendimizi yeni duruma göre düzenledik… belki daha fazla çaba ve enerji ile…. ama söylenmeden,  isyan etmeden…”

“Everything was possessed of personality, only differing from us in form. Knowledge was inherent in all things. The world was a library and its books were the stones, leaves, grass, brooks, and the birds and animals that shared, alike with us, the storms and blessings of earth. We learned to do what only the student of nature learns, and that was to feel beauty. We never railed at the storms, the furious winds, and the biting frosts and snows. To do so intensified human futility, so whatever came we adjusted ourselves, by more effort and energy if necessary, but without complaint.”

Kaynak: EWAO


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.