Yeni akustik – Sansula – New acoustic

Scroll down for English.

Enstrümanlar nereye evriliyor kendimce düşündüm.

A “Mind pick” about “The Evolution of instruments “

 

 

Geçenlerde müzisyen bir arkadaşımla konuşuyorduk.
” Enstrüman ilkelleşince olasılıklar artıyor. Mesela rebap, perdesiz ve sonsuz olasılık var müzikal olarak çıkarabilecegin…” dedim.

O da “Yeni olanı da anlamak lazım.  Bu günün tınısı ne onu da yakalamak gerek.” diye ekledi.

Bugünün enstrümanlar Sansula,  teramin, handpan,  hangam, hangdrum

Enstrümanlar gitgide sezgisel çalınan bir şeye mi evriliyor. Kimsenin emek vermeye vakti yok belki de.. bir de titresim şekli de müziğe bir unsur olarak  katılıyor. Yayılım da. Olasılık nota değeri olarak düşse de dalga şekli olarak artıyor. (😍😛 Diyemedim tam ama neyse ben video koyayım anlaşılsın.)

Mesela sansula, -atası kalimba’dan farklı olarak- dalga örüntüsünü de değiştirebileceğin, oynayabileceğin bir değişken olarak müzisyene sunuyor.  Bu da çok heyecanlı😍

 

We were talking with a musician friend.

I said “the musical probabilities are increasing in the indigenous instruments.  You see a rebab is fretless and there is infinite probability of sound”

He said “we should understand today’s sound too though. .”

Today the instruments are also considering not only wave length but also the shape of it as a probability.  That is so exciting! The probability of notes are narrowing while you have some other skills yet to manage 😍 like in sansula… an instrument derived from kalimba but it puts the vibration texture as another thing that you wanna play with. ..

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.