Segâh | #MakamHisleriOyunu

Aralık 2017 yani Segâh ayındayız.  Duygular şelale… Oyuna katılmak isteyen buraya

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Henüz bir şeyler demek için erken de zaten. Yine de bir ay boyunca aynı makamın içinde yoğrulmak, O hisle yatıp kalkmak ve Klasik Türk Musikisinin makamsal karakterinin derinlerine inmek, müzik terapi bilgilerini sağaltıp içinden geçmek.  Hele ki duyguların içinden geçerken öylece durmak.

Halbuki duygular bir moment yaratır. Bir itici güçtür duygu; ya bastırmak istersin ya da onun götürdüğü yöne ilerlersin. Sağaltım tam da orada başlıyor. Tam ne hissettiğine bakmak zor zanaat. Bakmalı yine de. Bakmalı içinden geçmeli… Şöyle güzelce ruhuna ‘cuk’ oturmalı insan.

Niyetim kendime bu yolculuğu sunmaktı. Salaksaçma bir mesajla eş dost ile facebook’da paylaştım. Katılmak isteyen epey oldu. Çok heyecanlıyım. Şimdi beraber oturup #MakamHisleriOyunu ile his banyoları alıyoruz.  Segâh perdesi yağıyor üzerimize… Ay sonunda sonuçları birbirimizle paylaşacağız.

Çoğu eser insanın beşer halinin ruhuna serzenişi, yakarışı gibi… Beşer iken her şey bir darlıyor insanı, ruh perdesi tam nerde bilinmez ama o perdede tınlayınca ise herşey parlak ve duru; geniş ve dingin. Her şey aşk oluveriyor sanki… Bilemiyorum, hala dinlemedeyim. =))

Bakalım sizlere neler vaat etmede Segâh makamı. Liste hazırladım, buyurun, tatlı dinlemeler:

 

Haşim beye göre bu şekil insanda olan menfezlere 12 makam taksim olunmuş. Her bir menfezin mahaline makamlar işaret olunmuştur. Ancak bunun sır ve hikmeti alemi melekuta ruhun münasebeti cihetiyle evvel beevvel ruh mütelezziz olduğundan “Musiki insanın hazine-i aşkından bir esrardır.”

#MakamHisleriOyunu –>   #Segah makamının etkisi altnda iken çoğunlukla daha önce yaşadığm utanç ve suçluluk duyguları tekrarlandı. Toparla toparla bi hal oldum. Benlik ile diğerlerinden ayrı gördüren her ne varsa önce ondan utandım. Heva ve arzular gözüme tek tek gelirken bir boş göründü. Kalıplarda kaldılar ve ben de o kalıplara sanki ölmüşüm de cenazemde kefenime bakıyorum gibi bakakaldım. Gerçekleşmemiş arzulara içimde bir şükür belirdi. Segah kafamı açtı. Bilinmeyen her şeye daha da güvendim. Olmadık hayallere kapılmaya meyilli bir insan olarak beni toprakladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

 

 

Müzik terapi bilgilerini daha sağaltılmış hale getirip güncelleştirmek ve kişiselleştirmek gibi bir niyetim var yıllardır. Bu yolculuğa beraber çıkarsak daha keyifli olacak.

Her ay bir makama ağırlık verip; dinleyip/çalıp, ruh durumu takibi yapacağız. Biliyorum bu niyet zor hatta mümkün değil. Sadece dikkati o makamın duygusuhna vermek, dinlemek, vakit ayırmak olsun kıstas! Tecrübeli abilerim, ablalarım da bu makamın en dolu dolu hissettiren eserlerini önersin bizlere ve onlar da katılsın!

Kim oynamak ister?

Hayatı naif ve başlangıç zihni ile anlamak; bu sonlu yoldaki hali her adımda yeniden oyunlarla keşfetmek güzel. Yine yeniden bir oyun başlasın! =))

#MakamHisleriOyunu hashtagi ile #hicaz diyeceğiz ve (-) vurguladigi his (+) vurguladigi his yazıp tweet, fb, instagram ve kendiliğinden bir arşiv oluşmuş olacak! sonunda bakarız ortak/benzer hisler mi? Her gün dinlerken not alıp 28 günün sonunda paylaşım yapabilirsin ya da bir eser ile çok güçlü gelen duygu varsa eser ismi ile o anda paylaşabilirsin!

Ön koşul:
1- Her hafta en az 20 dakika kadar aktif dinleme/icra ile makamın içinde bulunmak!
2- Karar vermeden önce makama dair o ay en az 9 eser dinlemiş olmak.
Buna niyet edelim bakalım neler olacak. 🙂

Sen de merak ediyor musun? Hislerde bir ortaklık olacak mi? Bunu deneyimleyip görmüş olacağız! Çok heyecanlı =))

1 Aralik da oyun başlıyor.
İlk makam ne olsun?
Edit: 30 Kasım 2017 | ilk makamı oyuna ilk katılan Reyhan belirledi; #segah

Not: Önceden kopya çekip makam faydaları falan okumayın; başlangıç zihni ile 0’dan başlayalım. Malum bu işin ideali önyargıları bir kenara bırakmak. 😃
Not 2 : Gündem ile duygu durumumuz çalkantıdaysa ve her ıvır zuhurla etkileniyorsa olmaz çünku etkisi anlaşılmaz. Aktif dinleme dinginlik ile başlayan ve dinginliğe götüren bir meditasyondur. Hakkını verelim. 😉😊
Not 3 : #MakamHisleriOyunu ya da #MakamOyunu hashtag ile o ayın makamı bilginiz dahilinde ise eser de paylaşabilirsiniz.
Not 4 : “öyle bişey yok müziğe ruhunu veren eserdir, o eseri icradır, icracıdır vs..” diye düşünebilirsiniz. Haklısınız belki fakat makamlar böyle böyle oluştu. Belli bir duruşu var. o duruş nedir? Sizi bir araştırma hali içinde olmaya davet ediyorum. Kendimizi ve müziğimizi çok da ciddiye almadan oynayalım keyfi olsun.

Paylaşın/Katılın <3

ÖNEMLİ paylaşım için facebook kullanacak iseniz ‘herkese açık’ (public) yapın. Twitter zaten public. İnstagram eser paylaşımı için kullanalım bence sadece.

 

“Hislere misafir gibi davranın. Gelmelerine izin verin ve gitmelerine izin verin.” Mooji

******************************************************************************

“Feelings are just visitors. Let them in, let them out.” Mooji

 

I intend to experience music therapy knowledge about Turkish Maqam Music and it would be more fun when we play together. Every month active listening to a Maqam and write one word emotional expression both positive and negative with hashtag #MaqamEmotionsGame or #simply#MaqamGame and the name of Maqam #Hicaz
At least 9 songs of active listening to be able to post a tweet, fb, instagram etc.

Rules are simple
1- Be in active listening state weekly for at least 20 minutes
2- Listen to at least 9 songs from that Maqam before any emotional decision
3- Active listening is kind of a beginners mind meditation. You start up with calmness without expectation or intention with an emptiness while listening. Then you are being fulfilled/reconstructed with the music itself.

This months maqam is #Segah

Let’s play!

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.